Wąglik: śledztwo w sprawie śmiertelnego wybuchu

Wąglik, starożytna choroba, był dobrze znany Grekom i Rzymianom i był szeroko rozpowszechniony w Europie od tysięcy lat. W pierwszym rozdziale tej książki Guillemin cytuje Wergiliusza, który opisuje w Georgikach, jak choroba rozprzestrzenia się ze zwierząt na ludzi. Był to jedyny sposób przenoszenia, aż do dramatycznej epidemii powietrznej i epizootycznego wąglika w 1979 roku w Swierdłowsku, rosyjskim mieście u podnóża Uralu. Zdumiewające wyjaśnienie, jakie rosyjscy liderzy zdrowia publicznego wygłosili dla tego epizodu, przerazi czytelnika, tak jak to zrobili ci z nas, którzy usłyszeli swoją historię, kiedy odwiedzili Stany Zjednoczone w 1988 roku. Ci rosyjscy urzędnicy sfabrykowali historię epidemii żywnościowej wywołanej przez wadliwe inspekcje. przez weterynarzy zdrowia publicznego. Inspektorzy weterynaryjni dobrze znają objawy kliniczne wąglika i zazwyczaj odrzucają zwierzęta rzeźne tymi znakami; jeśli zarażone zwierzę osiągnie poziom zabijania, objawy choroby są jawne. Rosjanie opisali epizody wąglika przenoszonego przez żywność, które nastąpiło po spożyciu mięsa zakażonego przez wąglika. Największa epidemia żywnościowa, jaką kiedykolwiek odnotowano, miała miejsce w Rodezji (obecnie Zimbabwe) podczas wojny domowej w latach 70. XX wieku. Rejestrowano ponad 8000 przypadków skórnego wąglika u ludzi i leczono je z powodzeniem. Nie było choroby jelit. Wszystkie przypadki u ludzi wynikały z jedzenia zwierząt, które zmarły na wąglika. Odzyskiwanie martwych zwierząt jest powszechną praktyką w południowej Afryce.
Amerykański patolog David Walker udowodnił, że rosyjskie wyjaśnienie epidemii wąglika w Swierdłowsku było fałszywe, gdy tylko zbadał węzły chłonne klatki piersiowej i śródpiersia ofiar; odkrycia były zgodne z rozprzestrzenianiem się choroby w powietrzu. Walker nie miał wątpliwości, że 64 osoby, których badane tkanki były ofiarami uwolnienia aerozolu wąglika, pojawiły się przez kilka godzin 2 kwietnia 1979 r. W pobliżu wojskowego zakładu produkcyjnego w Swierdłowsku.
Badanie tej epidemii prowadzone przez Matthew Meselsona i Jeanne Guillemin, z pomocą Alexisa Shelokova i Martina Hugh-Jonesa, jest przedmiotem tej interesującej książki. Meselson podejrzewał, że epidemia jest niezwykła i ma wielkie znaczenie dla zapobiegania wojnie biologicznej. Dzięki jego zdecydowanym wysiłkom mógł po raz pierwszy odwiedzić Swierdłowsk w 1988 r., Prawie 10 lat po wypadku, a następnie ponownie po otwarciu Rosji na Zachód w latach 90. XX wieku. Guillemin, socjolog, opowiada historię, która przyciąga uwagę czytelnika. Czuje się tragedię utraty matki, ojca, żony, męża, syna lub córki. Staroświecka epidemiologia obuwia skórzanego ujawnia wpływ katastrofy.
Jak doszło do wypadku. Czy zdarzyło się to w obiekcie wojskowym. Czy odpowiedzialna była zepsuta rura, wentylator wyciągowy lub niewłaściwie ustawiona dźwignia sterująca. Odpowiedzi nie są znane. Faktem jest jednak, że wystąpiła przypadkowa emisja zarodników wąglika w powietrzu.
Uporczywość Meselsona w poszukiwaniu informacji o występowaniu przypadków wąglika u zwierząt opłaciła się, gdy odkrył, że owce zmarły na tę chorobę, 30 km pod wiatr z epicentrum dwa dni przed wystąpieniem jakichkolwiek przypadków u ludzi. Wysoce podatne zwierzęta roślinożerne, takie jak owce i bydło, mogą służyć jako strażnicy To było niezwykłe, że tak wiele psów rzekomo zmarło na wąglika podczas tej epidemii – czy też zostali zastrzeleni przez policję sanitarną. Niełatwo jest również zrozumieć, w jaki sposób udało się odzyskać jakiekolwiek zdolne do życia organizmy wąglika na obszarze, na którym wystąpiły choroby ludzi lub zwierząt. Ale inni próbowali odzyskać Bacillus anthracis z miejsc, w których wystąpiła choroba i nie zawsze spotykały się z sukcesem.
Pod koniec książki Guillemin podnosi kwestię moralną wojny biologicznej. Pokazała, jak straszna może być mała epidemia (jedna z mniej niż 100 przypadków) dla społeczeństwa i jak może przytłoczyć zasoby medyczne. Czytelnicy mogą łatwo wyobrazić sobie konsekwencje większego epizodu. Biologiczna wojna nie ma miejsca we współczesnej cywilizacji. Jedyny słuszny sposób, by to rozważyć, został wyrażony przez Alberta Sabina w toastzie dla rosyjskich i amerykańskich naukowców podczas wizyty Amerykanów w latach 50. XX wieku: Toast za biologiczną wojnę – przeciwko wszystkim chorobom. Wąglik to dobrze napisany raport badanie epidemiologiczne, które zwróci uwagę środowiska medycznego, w szczególności naukowców zajmujących się zdrowiem publicznym i lekarzy weterynarii.
James H. Steele, DVM, MPH
University of Texas School of Public Health, Houston, TX 77030

Powołanie się na artykuł (1)
Zamknij Cytowanie artykułów
[patrz też: wysypka bostońska u dorosłych, choroba bostońska u dzieci zdjęcia, stosunek albumin do globulin ]
[więcej w: babka plesznik, babka płesznik jak stosować, babka płesznik opinie ]