Jak natura go uformowała: chłopca, który wychował się jak dziewczynka

Różne stany mogą powodować, że niemowlę będzie miało niejednoznaczne narządy płciowe. Leczenie z wyboru jest tematem gorącej debaty między profesjonalistami, a ostatnio także między grupami wsparcia dorosłych urodzonych z takimi interseksualnymi warunkami. Jedna kwestia dotyczy czynników, które określają dobry wynik , a tym samym politykę uprawiania seksu. Tożsamość seksualna, doświadczenie jako mężczyzny lub kobiety, jest podstawowym składnikiem tego wyniku. Niestety, wiedza empiryczna potrzebna do podejmowania decyzji dotyczących seksu jest skąpa. Taka wiedza praktycznie nie istniała w 1967 roku, kiedy samiec bliźniak stracił swojego penisa w wypadku obrzezania w wieku ośmiu miesięcy. W Johns Hopkins Hospital John Money, autorytet w dziedzinie seksuologii, poradził rodzicom, aby ponownie wyznaczyli płeć dziecka. W tamtym czasie Money był jednym z niewielu naukowców, którzy kwestionowali istniejącą politykę przydziału zgodnie z płcią gonad. Jego pogląd był oparty na badaniach nad pacjentami interseksualnymi. W ogromnej większości takich przypadków tożsamość płciowa wydawała się kształtowana przez wychowanie zamiast chromosomów, gonad lub hormonów płciowych. Zdaniem Money nawet zdrowy chłopak mógł, po traumatyzacji narządów płciowych, rozwinąć kobiecą tożsamość, pod warunkiem, że przeniesienie nastąpiło w odpowiednim czasie, a dziecko zostało wychowane jednoznacznie jako dziewczynka.
Przez wiele lat ta sprawa była uważana za ostateczny dowód psychoseksualnej neutralności w momencie narodzin. Miało to znaczny wpływ na decyzje dotyczące przydziału seksualnego dzieci interseksualnych na całym świecie. Wczesne raporty pokazały, że w przeciwieństwie do brata bliźniaka, przeniesione dziecko wydawało się rozwijać jako prawdziwa dziewczyna , chociaż miała wiele cech chłopięcych. Jednak później okazało się, że dziecko miało poważne problemy z tożsamością seksualną. Kiedy w wieku 14 lat dowiedziała się o swojej płci od urodzenia, natychmiast zdecydowała się na ponowne życie jako chłopiec. Zapytany o swoją reakcję na ten wynik przez prasę i specjalistów, Money nie chciał odpowiedzieć. Diament i Sigmundson opublikowali śledztwo w tej sprawie trzy lata temu, gdy pacjent miał około trzydziestu lat. W przeciwieństwie do Pieniądze, uważali, że rozwój męskiej tożsamości jest determinowany w znacznym stopniu w okresie prenatalnym, poprzez ekspozycję mózgu na androgeny. Ich zdaniem, przypadek unieważnił teorię psychoseksualnej neutralności po urodzeniu.
Książka Colapinto zawiera dwie historie. Jednym z nich jest smutna relacja rodziny z dzieckiem, które musiało żyć z niechcianą rolą seksualną. Drugi przedstawia medyczne i psychologiczne konteksty tej tragedii. Osobista historia żywo opisuje, jak straszne może być życie dziecka, które nie zgadza się z tożsamością seksualną i płcią. Dla takich dzieci stygmatyzacja, zastraszanie i wyobcowanie rówieśników i rodziny to codzienne problemy. W obliczu tak wielkiego cierpienia ciężko jest nie patrzeć na winnego. Podczas gdy w wielu przypadkach problemów seksualnych z dzieciństwa nie ma wyraźnego sprawcy, w tym konkretnym przypadku oczywistym kandydatem jest John Money.
Jest rzeczą właściwą, aby błędy medyczne lub niewłaściwe podejście do pacjentów były narażone, ale szkoda, że ta książka poświęca tyle uwagi psychologicznemu składowi tylko jednego klinicysty
[przypisy: przewody cuviera, porfiria skórna, tętnica zasłonowa ]
[hasła pokrewne: babka plesznik, babka płesznik jak stosować, babka płesznik opinie ]